Internet, to nejsou jen lidé, kteří mezi sebou komunikují. Technický vývoj se zaměřil i na tzv. smart prvky a snaží se je do prostředí Internetu implementovat velice razantně. Trh tedy zaplavují různé domácí spotřebiče, jejichž obsluha souvisí s novým technickým fenoménem, a tomu se přezdívá zjednodušeně „Internet věcí“. Smart televizory s vnitřní procesorovou jednotkou jsou jen částí množiny těchto zařízení, pracují s různými operačními systémy, z nichž nejznámější je Android TV.
dítě u televize

Co je připojeno k Internetu a má svůj vlastní operační systém, může být napadeno

Každý technický prvek v domácnosti, který je připojen k Internetu, a tím pádem je vystaven působení toho „vnějšího“, častokrát „nebezpečného“ světa, lze poměrně snadno proměnit v nepřátelský zdroj. Třeba jako odposlouchávací zařízení. Zní to až absurdně, ale cokoliv je připojeno k Internetu, a má k dispozici svůj vlastní operační systém, je napadnutelné viry. Odhaduje se, že do tří let (do konce roku 2020) by mělo být připojeno k Internetu (věcí) více než 35 miliard smart prvků. Budou to především chytré televizory s integrovaným USB rozhraním, s vnitřní kamerou a velmi citlivým mikrofonem.  Právě na ty se zaměřují speciálně „vyvíjené“ šmírovací programy.
stránky průzkumu
Dokážete si jistě představit, co se stane v takové domácnosti. Odposlouchávat vás může kde kdo, získat citlivá data nebude pro kybernetické útočníky žádný problém, stačí je jen vyhodnotit a správně využít.
Společnost Eset, která se desítky let zabývá vývojem antivirových programů, již řeší v této souvislosti různé případy napadení smart TV. Nedávno prý jeden ze škodlivých kódů přetěžoval procesorovou jednotku televizoru až tak, že byla v provozu nonstop, tedy 24 hodin každý den. Zpravidla se do těchto zařízení dostanou viry přes rozhraní Google Play, nebo z externího zdroje připojeného do USB zdířky.
město mrakodrapů
Mnoha uživatelům chytrých televizorů je známá i aféra škodlivého programu, který se šířil v hybridním televizním kanálu HbbTV. Ve finále napadl stovky přístrojů, odkud čerpal přístupová data a dokázal se připojit i na nezabezpečenou domácí Wi-Fi.