Pokud chceme mít neustálý přehled o čase, měli bychom mít hodiny všude, kde se pohybujeme. I kdyby to mělo znamenat, že je budeme mít v každém pokoji. Pro každou místnost vybereme hodiny tak, aby ladily s jejím vybavením. Podle velikosti místnosti volíme ivelikost hodin, abychom na ně viděli za všech stran, a aby je nezastiňovala nějaká kytka nebo osvětlení. Správný výběr hodin může podtrhnout celkový ráz místnosti.
viktoriánská kuchyň

Nezavrhujme hodiny kukačkové nebo kyvadlové. Ty mohou mít také své kouzlo. Svou barvou a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, mohou ladit s nábytkem nebo s ostatními doplňky. Vyrábějí se ze dřeva, z plastu, z kovu, ze skla, z porcelánu a dalších rozmanitých materiálů. Dnes jsou hodně žádanévintage hodiny, které mají napodobit starožitný vzhled.
Nástěnné hodiny se mohou lišit také způsobem upevnění. U většiny bude stačit hřebíček nebo skobička a obyčejné kladívko. Těžší a dražší hodiny raději zavěsíme na hmoždinku. Některé hodiny se dají nalepit přímo na stěnu.
Podle časového stroje jsou hodiny manuální, řízené rádiem nebo quartzové. Svou energii získávají baterií, závažím nebo pružinou. Mohou jenomtikat nebo hrát či bít. Pro někoho může být problém i hlasité tikání v ložnici, někdo si zvykne i na kukání každou hodinu.
nástěnné hodiny
Nákupy v marketech nebo na tržnicích raději vynechejme. Cena hodin je tam sice nízká, ale kvalita, dizajn a originalita jim schází. O záruce raději nemluvme. Nikdo z nás asi nechce mít stejné hodiny v kanceláři a doma v obýváku. Nástěnné hodiny bezesporu patří k základnímu vybavení, jako je nábytek nebo doplňky.
Nejdůležitějším parametrem pro výběr nástěnných hodin je jejich čitelnost neboli viditelnost času. U hodin bez číslic nebo alespoň jejich náznaků je problém přečíst čas. Nevíme, jestli ručička ukazuje čtvrt na pět nebo na šest. Čas spíše odhadujeme. K čemu jsou takové hodiny, které jsou jen na parádu?