Za nejběžnější způsoby třískového obrábění můžeme jednoznačně považovat soustružení a frézování. Frézování znali a používali naši předci dokonce dříve než soustružení. Frézkou nazýváme stroj a fréza říkáme nástroji, do frézky upnutému. Principem frézování je odebírání třísky rotujícím nástrojem = frézou, za pohybu upnutého obrobku směrem k nástroji. Frézy mohou být různého typu a tvaru válcové, nástrčné, kotoučové, tvarové, úhlové, kopírovací, technické či frézovací hlavy. Má vaše dílna za úkol vyrobit tvarové složitý obrobek ve vysoké kvalitě? Neobjedete se bez kvalitní technické frézy.

technické frézy

Technické frézy jsou v podstatě rotující pilníky. Dokončují práci po ostatních nástrojích do vysoké finální kvality povrchu. Technické frézy tvrdokovové najdou uplatnění při obrábění oceli, litiny, neželezných kovů i umělých hmot. Podle druhu materiálu volíme typ břitu. Nejuniverzálnějším břitem je křížový diamantový břit. Profesionální technická fréza nemusí sloužit jen na prosté odjehlování, ale mohou vznikat do detailů propracovaná umělecká díla. Správným výběrem technické frézy dosáhnete optimálních výsledků, tedy kvalitního rychlého obrábění s dlouhou životností nástroje.

Technické frézy najdeme v nejrůznějších tvarech, jako jsou válcové bez čelního břitu, s čelním břitem nebo s rádiusem, kuželové, kuželové s rádiusem, eliptické, zahlubovací, stromečkové se špičkou i rádiusem, plaménkové či s obráceným kuželem. Technické frézy mohou být standardní, dlouhé či diskové.

technická fréza

Dosažení kvalitního rychlého obrábění je otázkou správného výběru z široké nabídky technických fréz. Správným výběr příznivě ovlivníte dlouhou životnost nástroje. Důležité je i správné nastavení otáček technické frézy. Dopřejte si prvotřídní vybavení vaší strojírenské dílny. Zkombinujte kvalitní nástroje se zkušenými pracovníky a vaše výrobky budou na trhu bezkonkurenční.