Každému se tu už určitě stalo nebo o tom alespoň jednou již slyšel. Někdo si stáhnul nějaký neznámý soubor a hned se dané osobě zaviroval počítač a nevěděl si rady. Co ale vlastně vězí za počítačovými útoky a proč to dotyční dělají?
žena píšící na notebooku
Hlavním důvodem, proč se vytváří počítačové viry a útočí na vaše zařízení jsou ty nejcennější věci na světě. Ne, nejedná se o peníze, nýbrž o drahocenné informace obsažené ve vašem zařízení. Ta zařízení, která nejsou příliš střežená a chráněná jsou pak lehkým cílem pro útok právě takovým způsobem. Cílem počítačového viru tedy není vám znemožnit práci a zničit vašeho počítačového miláčka ale získat o vás co nejvíce informací. Díky, kterým se mohou například dostat do vašich bankovních účtů. Proti virům zde naštěstí máme antiviry. Mnoho zařízení v dnešní době má v sobě již zabudované ochránce, nicméně ti nejsou obvykle příliš účinné, a tak nám nezbývá nic jiného než si pořídit nějaký lepší, který bude náležitě odpovídat našim požadavkům. Mnoho antivirů, které si lze pořídit mají bezplatné verze. Ty jsou sice ochuzeny o některé funkce, ale bez těch se dá obejít. Jedním takovým je například Avast Antivirus nebo antivirový program AVG. Ty nám poskytují funkce ochrany před největšími hrozbami, které můžeme na webu potkat. Za určitý peněžní obnos si lze následně koupit dočasnou licenci, která nám poskytne veškeré funkce. Jakou je pravidelný sken před možnými hrozbami, identifikace programů zpomalující počítač a podobně. Nicméně podoba počítačových virů může být různá.
kurzor mířící na nápis security
Méně nebezpečné ale o to možná více zákeřné jsou Adware nebo Spyware, různé formy malware nebo takzvaného škodlivého programu. Adware má za funkci zahlcování počítače uživatele reklamy, ty samozřejmě následně výrazně ovlivňují výkon zařízení. Spyware na druhou stranu má za účel pouze špehovat, jak vyplívá z jeho názvu. Tyto programy se často skrývají za jinými a může se stát, že je antivirus neodhalí. Na jejich nalezení a zničení se využívají antiviry zaměřené právě na tuto skupinu virů. Na webové síti je mnoho nebezpečných programů, a měli bychom se před nimi dostatečně chránit.