Pokud už vás otravuje suchopárná práce v korporátu, kde svou prací vyděláváte spíš cizím lidem než sami sobě, možná už jste někdy zauvažovali, jaké by to bylo začít podnikat. Podobné myšlenky má spousta lidí, většinu z nich však jejich původci nikdy neuskuteční, ať už ze strachu z neznáma nebo z nejistoty. Přitom nic není nemožné a podnikání v dnešní době slaví velkou renesanci a zákazníci za kvalitní výrobky a služby rádi zaplatí.
Řemeslné výrobky se vrací do módy
Myslete pozitivně
Každý podnik začíná v hlavě. Myšlenky jsou alfou a omegou úspěchu, ale také neúspěchu. Okřídlené pořekadlo říká, že „ať už jste přesvědčeni o tom, že uspějete nebo selžete, v obou případech máte pravdu.“ Takže chcete-li podnikat, obavy stranou a vrhněte se do toho po hlavě.
Ať už vypadají vaše představy jakkoliv, abyste si získali a udrželi zákazníky, měli byste si zvolit obor, ve kterém jste opravdu dobří a který vás bude bavit a naplňovat. Ať už do vás v mládí vaše okolí vtlouklo cokoliv, nějaký talent má úplně každý z nás a je životním úkolem jej objevit. Pokud objevíte ten svůj, zažijete pocit naplnění a opravdového smyslu.
Talent vyvolává emoce
Nojo, ale jak ten talent objevit? Nejlepší způsob, jak zjistit, v čem spočívá náš skrytý potenciál, je hledat myšlenky a ideje, které se nám v životě neustále opakují a vrací. Pohodlně se usaďte, vezměte si tužku a papír a sepište si svoje slabosti a osobní životní témata. K čemu vás vedou? K jaké činnosti?
Šperky vyráběné s láskou mají nezaměnitelné kouzlo
Máte třeba mlsný jazýček? Nejspíš se vám povede v kuchyni. Odjakživa toužíte něco tvořit, ale odradilo vás už to, že neumíte malovat? Zkuste zvolit jinou techniku, kde můžete popustit uzdu své fantazii. Možností je mnoho, od výroby šperků, přes řezbářství až třeba po vaření piva. Následujte svoje touhy a vědomě je zkoumejte. Za nedlouho jistě najdete právě tu svou oblast, v níž můžete být opravdu dobří.
Pusťte se do práce
Trénink dělá mistra. Ať už jste si zvolili nějaký druh řemeslné výroby nebo třeba vaření či jinou oblast, je nutné získat dostatek zkušeností, abyste byli schopni produkt vaší práce představit zákazníkům. Soustřeďte se plně na jednu oblast, abyste se stali odborníkem. Při své práci myslete výhradně na potřeby zákazníka. Pokud už jste základ zvládli, můžete se zkusit nechat zaměstnat v nějaké již existující firmě zabývající se vaším oborem. Získáte tak cenné zkušenosti, které vám následně pomohou vybudovat vlastní byznys.
Vytrvejte
Každý proces v životě má své fáze, kterými musí projít a vaše podnikání není výjimkou. Zprvu obvykle nastupuje štěstí začátečníka. Práce se vám daří, aniž byste se museli obzvlášť snažit a pokud je váš produkt dobrý, najdete si i své první nadšené zákazníky. Je důležité neusnout na vavřínech a nenechat se ukolébat snadností, s jakou se vám daří.
Po počáteční fázi totiž vždycky přijde propad a zkoušky vašeho odhodlání. Vaše služby se okoukají a vy musíte přijít s něčím novým, abyste si své klienty udrželi. V této fázi končí až povážlivě mnoho nadějných projektů. Nenechte si tedy zkazit náladu a vytrvejte. Vaše trpělivost se vám mnohonásobně vrátí.