Hypotéky patří mezi nejoblíbenější úvěrové produkty už několik let. Jsou velmi variabilní, za určitých podmínek je možné peníze čerpat na cokoliv a nabízí velmi příznivou úrokovou sazbu. Jeden z nejčastějších důvodů, proč o ní klienti v bance žádají je však financování nemovitosti, které je s hypotečními úvěry neodmyslitelně spjato. Za jakých podmínek je aktuálně možné hypotéku získat?

podpis smlouvy

Hypoteční úvěr na bydlení je jeden z nejvýhodnějších úvěrových produktů na trhu. Nebo tomu tak není? Záleží na úhlu pohledu, s jakým k hypotéce přistupujeme. Na jedné straně se skutečně jedná o produkt, který nabízí velmi výhodnou úrokovou sazbu z dlouhou dobou fixace. Na straně druhé je svázán z řadou restrikcí, které nemusí vyhovovat každému. Hypotéka navíc představuje dlouhodobý závazek a vyžaduje pravidelný měsíční příjem. V současné době se ruší superhrubá mzda, vypočítejte si čistou mzdu kalkulačkou, která je volně přístupná pro každého. Na internetu najdete i celou řadu kalkulaček, které vám pomohou s výpočtem měsíčních splátek hypotéky. Stačí navolit půjčenou částku, dobu splácení a vše ostatní už za vás spočítá. S těmito dvěma kalkulačkami si snadno ověříte, zda je pro vás myšlenka hypotečního úvěru vůbec reálná.

Závazek na desítky let

rodinné finance

Hypotéka se liší od spotřebitelských úvěrů hned v několika bodech. Oproti spotřebitelským úvěrům se jedná o úvěrový produkt, který je sjednávám na poměrně dlouhou dobu. Je svázán nemovitostí, kterou musí dlužník ručit. Ta v případě neplnění povinností může kdykoliv propadnout bance. I díky této podmínce a delší době splácení, bankovní i nebankovní instituce nabízí velmi příznivou úrokovou sazbu. Ta se v současné době pohybuje kolem 3%, což je oproti úroku 11% u dlouhodobých spotřebitelských úvěrů, velmi výhodné. Takže určitě tento druh úvěrového produktu stojí za zvážení.