LED technologie dobývá svět a začíná zaujímat dominantní postavení na trhu osvětlovací techniky. Je to dáno mnoha výhodami, které jsou zjevné zvláště v posledních pěti letech, kdy významně pokročil vývoj polovodičových čipů. První LED dioda vznikla v laboratorních podmínkách v 60. letech minulého století a od té doby uběhla již pěkná řádka let. Zpočátku šlo pouze o signalizační systémy ve sdělovací technice, dnes jsou tyto elektronické prvky tak výkonné, že mohou konkurovat sodíkovým výbojkám a halogenovým reflektorům.osvětlení pokoje
Nejzajímavější segment výroby se však soustředil na vybavení domácností a tam se LED diody uplatní v mnoha typech světelných zdrojů – ve formě panelů, pásků, žárovek a zářivek.
Zářivková tělesa na principu inertního plynu a luminiscenční vrstvy se začala využívat jako vícesměrové osvětlení na pracovištích a ve školách a dnes je mohou zastoupit výhodnější LED zářivky. Jaké jsou jejich přednosti a proč je o ně mezi lidmi takový zájem?

Výhody polovodičového osvětlení

Velmi dlouhá životnost – životnost polovodičů je velmi vysoká, přesahuje několik desítek tisíc hodin a v přepočtu na jednotky času jde o několik let, někdy až desítek let spolehlivého provozu. Největší omezení skýtá napájecí zdroj, jehož vinutí cívky se zahřívá a může životnost zkracovat. Výhodné jsou v tomto směru např. LED pásky, které jsou napájeny externím transformátorem.světla v kuchyni
Nízký příkon – jednou z významných předností polovodičových zdrojů světla je nízký odběr elektrické energie a zároveň vysoký světelný tok. Ve srovnání s klasickými trubicovými zářivkami je příkon několikanásobně nižší, např. pro osvětlení kuchyňské linky nebo pracoviště s psacím stolem postačí svítidlo o příkonu od 7 do 15 W.
Volitelná barva světla – ještě před několika lety bylo této technologii vytýkáno omezení ve volbě odstínu bílého světla, dnes se s tímto problémem prakticky nesetkáte. Je možné si libovolně zvolit u všech typů polovodičových zdrojů buď studenou, neutrální, nebo teplou bílou a svítidlo instalovat jak na pracoviště, tak i do míst, která slouží k odpočinku a relaxaci.