Češi jsou národem, který se v historii musel podvolit vůli rádoby silnějších entit, ale to je jen relativní pojem. Síla tehdejších okolních entit totiž spočívala hlavně v početní převaze, nikoli v převaze myšlenkové – duchovní. Češi se vyrovnali a stále vyrovnávají svým úsudkem a tvořivostí početnějším Němcům, Francouzům, Britům atd. Nejvíce to bylo markantní za Rakouska-Uherska a za Protektorátu, kdy Češi (a Moravané a Slezané) dokázali přežít, vytvářet vlastní kulturu a navíc byli řemeslně zruční.

tažné zařízení

V současné době máme opět příležitost prokázat své vlastní schopnosti a vyzdvihnout genetické informace po předcích, epidemie koronaviru totiž mění řadu zvyklostí a jednou z nich je i cestování.

Není nad to být svým vlastním pánem

Výhodu má ten, kdo má dnes k dispozici vlastní vůz s tažným zařízením. A proč? Lidé přichází postupně na to, že rozhodující pro jejich zdraví je silná imunita a té lze dosáhnout kromě změny jídelníčku hlavně likvidací chronického stresu – častým pobytem v přírodě, mimo civilizaci, stranou od přelidněných měst. Pobyt v přírodě by měl být aktivní, ideální je cyklistika nebo turistika a právě zde může nastoupit zmiňovaná koule za autem.

několik pádel

Na kouli lze namontovat nosič kol nebo připojit přívěs a vyrazit na dovolenou i se sportovními potřebami. Kromě cyklistiky roste i obliba vodní turistiky a na přívěs s nástavbou snadno naložíte několik kánoí, s nimiž se můžete vydat na Vltavu, na Sázavu nebo na Berounku. A i kdybyste se museli plavit po řece s rouškou či respirátorem, je to pořád lepší volba, než courání v městských ulicích.

Pobyt v přírodě dělá doslova divy a není nutné kvůli tomu opouštět hranice republiky, u nás je tolik krásných míst, že by nám je mohly okolní státy v dobrém slova smyslu závidět. Stačí nahlédnout do turistické mapy nebo nějakého dobrého průvodce.