Říká vám něco nábytek z palet? Máme tím na mysli různé konferenční stolky, křesílka, manželské postele, psací stoly, police na knihy a další výrobky, zhotovené z dřevěných přepravních palet. Některé výrobky jsou skutečně velmi zajímavé a vypadají lépe, než mnohé předražené kousky výrobců nábytku z dřevotřísky. Paleta je samozřejmě zhotovena z dřevěného masivu, až na některé výjimky, kdy se odřezky z trámků mezi latěmi nahrazují lisovaným dřevitým odpadem.

barevné palety

Dřevěné palety slouží po celém světě k logistickým účelům již mnoho desítek let a výroba nábytku je jen jistou méně početnou odnoží. Dřevěným paletám však začaly úspěšně konkurovat plastové palety. Vypadají velmi podobně a mají také standardizované rozměry 1200 x 800 mm, aby mohly sloužit k přepravním účelům v rámci všech zemí světa. Zdá se vám plastová paleta příliš křehká na to, aby mohla transportovat po světě náklad o hmotnosti stovek kilogramů? Pak budete možná překvapeni nosností plastu – ten si poradí i s více než dvojnásobkem toho, co unese paleta ze dřeva. Nosnost plastových palet je přibližně pět tun.

dřevěné palety

Plastové palety se výborně osvědčily i jako vhodné transportní podloží pod IBC kontejnery. Jsou to nádoby pro skladování a přepravu především tekutých polotovarů a produktů z ovoce a zeleniny. IBC kontejner zaujímá objem 1000 litrů a lze je pokládat na sebe do několika pater. A zde se právě uplatní nosnost palet, čímž se šetří provozní náklady na přepravu zboží, kdy je možné nakládat do zavazadlového prostoru větší množství výrobků.

Co bychom také měli zmínit, je praktičnost nejen při nakládce a vykládce zboží, ale zejména udržování palet v čistotě. Ty dřevěné se vám v podstatě vůbec nepodaří udržet čisté, hrubě opracované dřevo do sebe snadno natáhne nečistoty včetně prachu a mastnoty, což není dobrou vizitkou hlavně při transportu potravin a zemědělských produktů. Plastové palety se naopak v čistotě udržují poměrně snadno.